Inne - Teatr TV

"Piękny widok"
Sławomir Mrożek

Reżyseria: Janusz Kijowski
Emisja: 2000

Średnia ocena: 5
Oddanych glosów: 1
Tagi:
  teatr TV (59) 

Krystyna Janda

1952 -
(Ona Mary-Lou)

Janusz Gajos

1939 -
(Nick)

Krzysztof Wakuliński

1949 -
(On)

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Ambasador
INN
Ambasador reż.Erwin Axer
WZS
Czarowna noc
TPR
Emigranci
TPR
Fakt
TPR
Garbus
DTW
Indyk
RWE
Jeden akt dramatu ze sfer żandarmeryjnych
DTW
Kontrakt
TPR
Kontrakt
WZS
Krawiec
TPR
Mały przyjaciel
TPR
Męczeństwo Piotra Ohey’a
DTW
Miłość na Krymie
INN
Miłość na Krymie reż.Erwin Axer
INN
Miłość na Krymie reż.Jerzy Jarocki
TPR
Mołotow
TPR
Monolog
RWE
Monologi, scenki i dykteryjki
TPR
Na pełnym morzu (1962)
TPR
Na pełnym morzu (1963)
STT
Na pełnym morzu (2008)
INN
Opowiadania, czyta Grzegorz Małecki, odc. 2
TPR
Pan prezes w pracy i w walce
WZS
Pieszo
TPR
Policja
INN
Portret
TPR
Postępowiec
DTW
Rzeźnia
WZS
Rzeźnia
TPR
Rzeźnia
TPR
Rzeżnia cz.2
TPR
Spotkanie
TPR
Szach
DTW
Śmierć porucznika
TPR
Tango
TPR
W podróży
INN
Wielebni
STT
Woda
INN
Wyznania o Zygmusiu
TPR
Zabawa

jakoe
2014-03-27 16:06

download (link dostępny po zalogowaniu)

Ścieżka audio Teatru TV 2000


Autor: Sławomir Mrożek
Adaptacja i reżyseria: Janusz Kijowski
Wystąpili:
Krystyna Janda (Ona, Mary-Lou),
Janusz Gajos (Nick),
Krzysztof Wakuliński (On).
  Sztuka napisana w 1998 roku na zamówienie Teatru Współczesnego w Warszawie. Jak głosi podtytuł, jest to "Przedstawienie w dwóch aktach"; pierwszy autor opatrzył tytułem "Wakacje", drugi - "Goście Abrahama". Rzecz dzieje się współcześnie, gdzieś na Bałkanach, w czasie kolejnej toczącej się tam wojny domowej, w hotelu przerobionym z dawnego klasztoru. Do apartamentu z pięknym widokiem na morze, niebo i dachy domów małego miasteczka, przybywa para w wieku dojrzałym, by spędzić wakacje. Jednak wszystko, co dzieje się wokół, niepokoi i zakłóca wypoczynek.
Bohaterzy przygotowują się do romantycznej kolacji na tarasie apartamentu, ale kiedy ona ubiera wieczorową suknię, on lustruje okolicę. Obserwując przez lornetkę dachy domów, przenosi stolik i fotele z tarasu w głąb pokoju. Kobietę niepokoi panująca wokół głucha cisza, kiedy zauważa ukrytego na dachu mężczyznę. Jej partner, maskując niepokój, zapewnia, że to snajper, strzelec do zadań specjalnych, wyposażony w karabin z lunetą. Poluje z zasadzki nie na turystów w hotelu, lecz na kogoś, kto będzie przechodził ulicą.
W zagraconym pokoju hotelowym, gdzie wśród opróżnionych butelek śpi niemłody już mężczyzna, pojawia się bohaterka przedstawiając się jako turystka. Mężczyzna, który zanim osiedlił się w Narodnim Zbrsku, pomieszkiwał w wielu różnych miejscach i miał w życiu wiele nazwisk, przedstawia się jako Bill Clinton. Mamy jednak wrażenie, że bohaterzy już się kiedyś widzieli, może nawet całkiem dobrze się znają. Gdy tajemniczy gospodarz przebiera się, kobieta obserwuje przez lornetkę okolicę. Na przystani, przy stoliku przed barem, zauważa swojego partnera, co powoduje, że traci ochotę na zwiedzanie miejscowości. Woli pozostać w pokoju z mężczyzną, który opowiada jej jak porzucił pracę w służbach specjalnych. Jednak pod jego łóżkiem nadal leży karabin z lunetą, w każdej chwili więc może zlikwidować osobę, która wzbudzi jego podejrzenia. Na przykład swoją rozmówczynię, która może jest samotną turystką, za jaką się podaje, a może terrorystką, antyterrorystką lub agentką Interpolu. Albo mężczyznę, który jej towarzyszy, a może okazać się agentem wydziału specjalnego do likwidowania byłych agentów, bez aresztów, sądów i „tym podobnych praw człowieka”. Mrożek portretuje Europę końca XX wieku, która specjalnie się tymi prawami nie przejmuje. Trudno też odgadnąć prawdziwe intencje i rzeczywiste uwikłania bohaterów.
premiera: 2000
http://www.teatrtelewizji.tvp.pl/spektakle/artykul/piekny-widok_595042/

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: