"download.gif" border="0" alt=""/>
PTW
Dziedzictwo Estery
INN
Przygoda
PTW
Żar

Audiofil
2009-12-07 23:32

download (link dostępny po zalogowaniu)

Autor przekładu: Feliks Netz

Reżyseria: Andrzej Piszczatowski
Realizacja: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada:
Katarzyna Maria Zielińska (jako tytułowa Lala)
Mariusz Benoit
Marcin Hycnar
Jacek Braciak
Sławomir Pacek
Krzysztof Wakuliński
Katarzyna Łaniewska
Barbara Kałużna
Paulina Chruściel
Anna Moskal
Michał Sitarski
Krzysztof Szczerbiński
Adam Krawczyk
Kazimierz Wysota.

Sándor Márai (1900 - 1989), to jeden z najwybitniejszych dwudziestowiecznych pisarzy węgierskich.
"Lala, czyli pierwsza miłość", jego pierwsza ważna powieść, ukazała się w 1926 roku. Napisana w formie pamiętnika starego (55 lat!) nauczyciela łaciny, zaskakuje niezwykłą, jak na młody wiek autora, przenikliwością, znajomością psychologii i dojrzałością warsztatu pisarskiego.

Bohater powieści, profesor Gaspar, całkowicie oddany swojej pracy samotnik, zakochuje się w swojej uczennicy i ta - pierwsza w jego życiu - miłość doprowadza go do szaleństwa. "Marny jest człowiek. Zarówno w psie, jak i w Bogu szuka sposobności, aby móc kogoś kochać. Zdaje się, że nie można żyć bez miłości!" - mówi Gaspar. A jego kolega Mészáros: "Jest w tobie wiele uczuć, ale wyczuwam w tobie wielką, grzeszną samotność. (...) Grzeszny jest każdy, kto trzyma się z dala od ludzi!".

Brak miłości, samotność, uczuciowe kalectwo - jako grzech. Wobec kogo? Wobec społeczeństwa czy... wobec siebie?! Te ważne, egzystencjalne pytania, zadają sobie bohaterowie powieści Máraiego, a tłem dla ich losów jest panorama typów małego węgierskiego miasteczka, w przededniu wybuchu I wojny światowej i upadku Monarchii austro-węgierskiej. Duszna atmosfera moralnej obłudy, donosicielstwa i fałszywych patriotycznych rytuałów, podkreśla jeszcze dramat Gaspara.

Robertus
2013-03-10 15:59

"Lala, czyli pierwsza miłość" (2009)

Autor: Sandor Marai
Reżyseria: Andrzej Piszczatowski
Obsada: Katarzyna Zielińska (Margit Cserey (Bebi) / Dziewczyna), Mariusz Benoit (Profesor Gaspar), Marcin Hycnar (Pal Madar), Jacek Braciak (Peter Szilassy), Sławomir Pacek (Kudlicsek), Krzysztof Wakuliński (Meszaros), Katarzyna Łaniewska (Marta, służąca Gaspara), Barbara Kałużna (Vilma Barat), Paulina Chruściel (Marta Makkai), Anna Moskal (Teraz Neumann / Kelnerka), Michał Sitarski (Puliszka), Krzysztof Szczerbiński (Frideczky), Adam Krawczyk (Babujak), Kazimierz Wysota (Kurator / Krawiec)

Nieznajoma
2015-01-24 12:04

Chciałabym zwrócić uwagę na błąd. Lali nie gra Katarzyna Zielińska, tylko Katarzyna Maria Zielińska. Z resztą "Lala czyli pierwsza miłość." widnieje  w spisie słuchowisk tej drugiej pani. Proszę o zmianę zdjęcia i nazwiska.

pingwin
2015-02-20 07:21

Jeżeli główną rolę wykonuje Katarzyna Maria Zielińska, to jest to zupełnie inna osoba niż tu wymieniona i prośba o zmianę zdjęcia i dodania tego drugiego imienia jest uzasadniona...

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: