Rocznice / święta


Mikołaj Gogol
(1809 - 1852)

169 rocznica śmierci

Pisarz, poeta, dramaturg i publicysta rosyjski pochodzenia ukraińskiego.

Sluchowiska:

  Ostatnio zalogowani
  na stronie

  Informacja dostępna po zalogowaniu

  Teatr Polskiego Radia

  "Było to nad Bałtykiem"
  Adolf Nowaczyński

  Reżyseria: ?

  Średnia ocena: 1
  Oddanych glosów: 1
  Tagi:

  Andrzej Zaorski

  1942 -

  Grażyna Barszczewska

  1947 -

  Joanna Jędryka

  1940 -

  Krystyna Królówna

  1939 -

  Marzena Trybała

  1950 -

  Magdalena Zawadzka

  1944 -

  Piotr Adamczyk

  1972 -

  Ryszard Barycz

  1924 - 2010

  Adam Baumann

  1948 -

  Krzysztof Kowalewski

  1937 - 2021

  Marcin Troński

  1954 -

  Inne słuchowiska tego samego autora:

  TPR
  Cezar i człowiek
  DTW
  Starościc ukarany (o Kajestanie Węgierskim)
  DTW
  Wielki Fryderyk

  jakoe
  2012-12-16 20:03

  download (link dostępny po zalogowaniu)

  kagraz66
  2014-01-05 22:16

  "Rzecz dzieje się od początku do końca w tak zwanym Guckkasten, po polsku w gapipudle, to znaczy kawiarni przylegającej do łazienek morskich, przeznaczonych dla obojga płci w prowincjonalnym Weltbadzie w Zoppotach" - jak pisze sam autor.

  Mamy więc Sopot na kilka lat przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Piękne damy w gorsetach, krynolinach, falbanach. Szelest sukien w eleganckich restauracjach. Wyfraczeni panowie w melonikach, ekscytujące wyścigi konne, wizyty członków rodziny cesarskiej, jednym słowem światowy kurort. Powolne spacery, ukłony. Adolf Nowaczyński twierdził, iż weltbad Zoppot to nic innego jak Warszawa przedłużona aż do Bałtyku. Przed pierwszą wojną światową sezon był gwarny, huczny i bardzo polski. Snobistyczna salonowa elita przybyła tutaj z trzech różnych zaborów, a nawet z Paryża.

  W plażowym gapipudle, modnej kawiarni z widokiem na kąpielisko, towarzystwo to nieustannie oddaje się flirtom i intrygom, plotkuje i obgaduje. W kawiarnianych dysputach wykazuje się obeznaniem z aktualnymi trendami w modzie, sztuce, a nawet filozofii, o polityce oczywiście nie zapominając. Domorosły polityk z Galicji próbuje nawet zmienić losy wielkiej światowej polityki. Do kurortu przybył bowiem Otto XXIX, książę Gelsenkirchen-Recklingshausen, którego wstawiennictwo w ważnych salonach może przywrócić Polsce upragnioną wolność. Trzeba tylko podsunąć marionetkowemu następcy tronu atrakcyjną zdobycz, "wszak wiadomo, że kobiety zmieniają losy świata".

  Adolf Nowaczyński napisał satyrę na prowincjonalną i snobistyczną Polskę i Polaków, którzy z tęsknotą patrzą w stronę mitycznego Zachodu.

  pavvvel
  2014-07-21 01:07

  Obsada: Andrzej Zaorski, Grażyna Barszczewska, Joanna Jędryka, Krystyna Królówna, Marzena Trybała, Magdalena Zawadzka, Piotr Adamczyk, Ryszard Barycz, Adam Baumann, Krzysztof Kowalewski, Marcin Troński. 

  Robertus
  2014-10-11 10:37

  "Było to nad Bałtykiem" (2001)

  Autor: Adolf Nowaczyński
  Reżyseria: Andrzej Zakrzewski
  Obsada: Krzysztof Gosztyła (Narrator), Krzysztof Kowalewski (Radca Rakuski), Marcin Troński (Karol Karpiński, mąż Lali), Magdalena Zawadzka (Mucia Śledzińska), Marzena Trybała (Niuta Linowska), Krystyna Królówna (Fizia), Piotr Adamczyk (Ziutek Kiełb, malarz), Grażyna Barszczewska (Lala Karpińska), Joanna Jędryka (Kiełbowa, matka Ziutka), Ryszard Barycz (Hrabia von Hutten), Andrzej Zaorski (Książę Otto XXIX), Adam Bauman (Witzewitz, adiutant księcia)

   

  pavvvel
  2019-05-01 00:24

  download (link dostępny po zalogowaniu)

  Dodaj link/komentarz...

  Użytkownik: Data dodania:
  Link do pobrania:
  Komentarz:

  Historia ostatnich odwiedzin: