ry Rybiński-Adiutant, Eugenia Herman-Szynkarka, Jan Kociniak-Pisarz, Jarosław Gajewski-Oficer, Arkadiusz Nader-Oficer, Elżbieta Jarosik-Dama, Magdalena Kuta-Dama, Monika Krzywkowska,Jolanta Stelmach,Jacek Krautforst, Tomasz Taraszkiewicz,Andrzej Szenajch

W sezonie 1972/73 w Teatrze Polskim w Warszawie obejrzano jedynie próbę generalną wg opowiadania Tynianowa . Cenzura zdjęła spektakl i do premiery nie doszło. Stało się wówczas oczywiste, że sztuka o idei państwa, którą podważyła drobna pomyłka pisarza wojskowego, dotyczy nie tylko carskiej Rosji, jest groteskową aluzją do wszelkiego "samodzierżawia". Przenikliwy umysł historyka i sprawność ręki pisarza Jurija Tynianowa(1894-1943) szczególnie ostro ujawniły się w opowiadaniach jak "Podporucznik Kiże" (1928), "Woskowa persona", "Małoletni Wituszysznikow". Autor rozprawiał się w nich z szeroko pojętym despotyzmem, dławiącym wszelkie własne myśli i działania. Obnażył tępotę, bezduszność i nikczemność tyranów różnej maści. Doprowadzając groźne zjawisko samowładztwa do absurdu, walczył z nim zabójczą bronią - śmiechem.

Borys55
2014-03-24 03:12

Nie bardzo daje się to ściągać. Może mam za mocny Firewall albo antywirus ... Tak czy inaczej, fakt jest, że nie mogę ściągnąć, a chciałabym!

Z wyrazami ubolewania.

Marzena

jakoe
2014-03-27 13:47

download (link dostępny po zalogowaniu)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: