round-color: #EBEBEB;">KLC Zabytek czy dziedzictwo kulturowe?
KLC
Zakazany Kopernik
KLC
Zakochany Einstein
KLC
Zapomnij albo zgiń
KLC
Zawiedzione nadzieje żołnierzy wyklętych
KLC
Zawód dyktator
KLC
Zbrodnia i kara Dostojewskiego
KLC
Zbrodnie bez kary
KLC
Zdrajcy generała Grota-Roweckiego jeszcze w latach 80. podawali się za bohaterów
KLC
Zemsta Aleksandra Fredry
KLC
Ziemia bis namierzona!
KLC
Zstąpił do piekieł
KLC
Związki ludzkiego mózgu z czasem
KLC
Zychowicz - wiara powstańców w pomoc sowietów obciąża dowództwo AK
KLC
"Bawił się architekturą". Szaleństwa wyobraźni Gaudiego
KLC
"Europa przegapiła szansę na chrześcijańskie Chiny"
KLC
"Jaka byłaby Polska, gdyby..."
KLC
"Księga Wyjścia" - marzec ‘68
KLC
"Pamięć świata" - musimy chronić to, co płonie zbyt łatwo
KLC
"Stalin nie mógł działać sam"
KLC
'Demokracja ateńska to wynik pewnych przypadków'

kagraz66
2015-07-19 01:25

download (link dostępny po zalogowaniu)

Powodzie, trzęsienia ziemi, konflikty zbrojne. Co roku na świecie giną bezcenne zabytki. I większość odpowiedzialnych za stratę ludzi nie ma świadomości winy...

Ogólnoświatowe oburzenie wywołało zniszczenie przez Talibów posągów Buddy w Afganistanie czy rzekoma masakra zabytków w Mosulu przez Państwo Islamskie. Rzekoma, bowiem zniszczono tak naprawdę kopie, a wiele oryginałów trafiło na czarny rynek. - Wiemy, że niektóre z tych obiektów znajdują się już w Chinach - poinformowała historyk sztuki prof. Dorota Folga-Januszewska.

Między innymi dlatego ważne jest czipowanie zabytków oraz inne metody ich identyfikacji. W przypadku dzieł faktycznie utraconych kluczowa jest natomiast ich wcześniejsza dokładna dokumentacja. Niewykluczone jednak, że najistotniejsza dla ochrony światowego dziedzictwa kulturowego pozostaje edukacja.

- Szacujemy, że około 3% dziedzictwa znika co roku bezpowrotnie w wyniku działań niewinnych, nieświadomych ludzi, którzy potrzebują ziemi pod szałas albo pod uprawę roli - wyjaśnił archeolog prof. Piotr Bieliński. - Jedynym sposobem na zapobieganie takim zdarzeniom jest edukacja - podkreślił.

Co ciekawe, często zdarza się, że na przeszkodzie realnej ochronie światowego dziedzictwa stają... europejscy konserwatorzy zabytków.

Gośćmi audycji byli: prof. Dorota Folga-Januszewska (historyk sztuki, PAN), prof. Piotr Bieliński (archeolog, UW), prof. Bogusław Szmygin (konserwator zabytków, Politechnika Lubelska), płk Krzysztof Sałaciński (przewodniczący Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy w MKiDN), kpt. Michał Rosa (Komenda Główna Straży Pożarnej).

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: