Rocznice / święta


Mikołaj Gogol
(1809 - 1852)

169 rocznica śmierci

Pisarz, poeta, dramaturg i publicysta rosyjski pochodzenia ukraińskiego.

Sluchowiska:

  Ostatnio zalogowani
  na stronie

  Informacja dostępna po zalogowaniu

  Wieczór Ze Słuchowiskiem

  "Boulevard Voltaire"
  Andrzej Bart

  Reżyseria: Andrzej Bart
  Emisja: 2010-12-04

  Średnia ocena: 3.83
  Oddanych glosów: 6
  Tagi:

  Andrzej Bart
  (autor)

  Danuta Stenka

  1961 -
  (Pani Z.)

  Władysław Kowalski

  1936 - 2017
  (Pan R.)

  Stanisława Celińska

  1947 -
  (Adela, służąca pani Z.)

  Anna Chodakowska

  1948 -
  (Bela, przyjaciółka pani Z.)

  Julia Kijowska

  1981 -
  (Paulina, córka pani Z.)

  Inne słuchowiska tego samego autora:

  TPR
  Bezdech
  STT
  Fabryka muchołapek
  TPR
  Miejsce obok
  STT
  Owacja na stojąco
  TPR
  Pan i sługa

  Audiofil
  2011-05-23 23:46

  Reżyseria: Andrzej Bart
  Realizacja: Andrzej Brzoska

  Obsada:
  Pani Z. – Danuta Stenka
  Pan R. – Władysław Kowalski
  Adela, służąca pani Z. – Stanisława Celińska
  Bela, przyjaciółka pani Z. – Anna Chodakowska
  Paulina, córka pani Z. – Julia Kijowska

  Boulevard Voltaire to jedna z ulic Paryża, w 11. dzielnicy, niedaleko Placu Republiki, Placu Bastylii i cmentarza Père-Lachaise. Jak piszą przewodniki: panuje tu typowa paryska atmosfera...

  Główni bohaterowie słuchowiska "Boulevard Voltaire" są emigrantami, którzy w różnym czasie opuścili Polskę i zdecydowali się osiąść we Francji na stałe. Pani Z. – Żydówka w niemłodym już wieku, zamożna wdowa po wybitnym ekonomiście – wyjechała z Polski wraz z rodzicami zaraz po 1956 roku. Pan R. – hungarysta, poeta, a obecnie hydraulik-amator – opuścił kraj tuż przed stanem wojennym. Inni bohaterowie to Adela – służąca Pani Z., chłopka z Białostockiego; Bela – przyjaciółka Pani Z. oraz Paulina – mieszkająca w Izraelu córka głównej bohaterki.

  "Boulevard Voltaire", jak mówił Andrzej Bart w jednym z wywiadów, jest opowieścią o trudnej albo nawet niemożliwej miłości. Przypadkowy kontakt Pani Z. z hydraulikiem przeradza się w bliższą znajomość. Łączy ich miłość do muzyki klasycznej, dobrze się im razem rozmawia, idą na koncert, do kina. Odkrywają również coś jeszcze – że obydwoje są samotni, że ich życie, to prawdziwe życie, powoli przemija. A może w ogóle się nigdy nie zaczęło. "Za młodu chce się być nie wiadomo kim – mówi w pewnym momencie Pan R. – a kiedy się nie udaje, reszta mija szybko i bez smaku".

  We wzajemnej bliskości przeszkadzają bohaterom "Boulevard Voltaire" niegasnące, jak się okazuje, różnice, dawne animozje, żywe wciąż stereotypy. Mąż pani Z., także Żyd, przeżył wojnę dzięki Polakom. Ale już wielu jej bliskich kolegów zginęło z ręki lub podszeptu Polaków. Z kolei Pan R. przypomni w pewnym momencie sytuacje odwrotne, w których to Żydzi zachowywali się nieprzyzwoicie względem Polaków, choćby w okresie zaborów. Na dodatek Paulina przylatuje z Tel Avivu, zaniepokojona, że matkę chce usidlić jakiś "goj", w dodatku Polak, zatem pewnie alkoholik...

  "Boulevard Voltaire" to pierwszy tekst dramatyczny Andrzeja Barta, wybitnego scenarzysty (nagroda filmowa Orzeł 2010 w kategorii najlepszy scenariusz za "Rewers"; Złota Kaczka dla najlepszego scenarzysty sezonu 2009/2010), prozaika (Nagroda Kościelskich, nominacje do nagrody Nike i nagród Angelusa), autora filmów dokumentalnych. Warto dodać, że współtworzony przez niego, wielokrotnie nagradzany "Rewers" był w ubiegłym roku polskim kandydatem do Oskara.

  Bart – pisał Przemysław Czapliński – traktuje słowo jak budulec zmysłowego, zwłaszcza słuchowego, doświadczania świata. W słuchowisku, które będziemy mieli okazję usłyszeć na antenie Dwójki, bierze udział plejada polskich aktorów. Ta znakomita obsada w połączeniu ze sztuką naszego wybitnego autora gwarantują wielką artystyczną ucztę.

  Słuchowisko nominowane do konkursu o Grand Prix w konkursie XI Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2011".

  jakoe
  2012-10-31 21:40

  download (link dostępny po zalogowaniu)

  tomek36
  2014-10-06 16:20

  download (link dostępny po zalogowaniu)

  Wielkosc calosci: 49.6 MB
  Czas: 54m 14s
  Bit rate: 128kbps
  Rodzaj kompresji: .rar
  Zawartosc uploadu: plik .mp3
  Wersja jezykowa: polska
  BRAK DANYCH NAPRAWCZYCH

  Dodaj link/komentarz...

  Użytkownik: Data dodania:
  Link do pobrania:
  Komentarz:

  Historia ostatnich odwiedzin: