Rocznice / święta


Mikołaj Gogol
(1809 - 1852)

169 rocznica śmierci

Pisarz, poeta, dramaturg i publicysta rosyjski pochodzenia ukraińskiego.

Sluchowiska:

  Ostatnio zalogowani
  na stronie

  Informacja dostępna po zalogowaniu

  Inne

  "Zbigniew Zapasiewicz"
  Wielcy interpretatorzy

  Reżyseria: różni
  Emisja: 2009-09-13

  Średnia ocena: 3.67
  Oddanych glosów: 3
  Tagi:

  Inne słuchowiska tego samego autora:

  INN
  Marek Walczewski
  INN
  Maria Gorczyńska

  Słuchacz
  2009-09-14 17:18

  Audycja Iwony Malinowskiej zamykająca reaktywowany na okres wakacji cykl, w którym autorka przypominała wielkich aktorów polskiej sceny w repertuarze radiowym.

  Zbigniew Zapasiewicz był wybitnym aktorem teatralnym i filmowym ale lubił też grać w Teatrze Polskiego Radia, gdzie stworzył niezapomniane kreacje w wielu słuchowiskach, między innymi tytułowego Agamemnona w dramacie Ajschylosa, Wielkiego Fryderyka w sztuce Adolfa Nowaczyńskiego, Wysockiego w dramacie Władysława Zawistowskiego czy Stalina w sztuce Gastona Salvatore.

  Fragmenty tych ról a także sceny z radiofonizacji Pana Wołodyjowskiego wg powieści Henryka Sienkiewicza, w której Zbigniew Zapasiewicz także wystąpił w roli tytułowej oraz fragment "Rekonstrukcji poety" Zbigniewa Herberta znajdą się w audycji. O specyfice aktorstwa zmarłego niedawno Zbigniewa Zapasiewicza mówić będzie profesor Wojciech Dudzik - autor książki pt. "Świadomość teatru - polska myśl teatralna II połowy XX wieku", który w jednym z rozdziałów zamieścił przedrukowany z "Dialogu" z 1982 roku artykuł Zbigniewa Zapasiewicza "Słowo w działaniu aktora". Autorka przypomni również z nagrań archiwalnych wypowiedzi samego bohatera audycji na temat pracy w teatrze radiowym.

  pingwin
  2014-08-01 05:55

  download (link dostępny po zalogowaniu)

  Dodaj link/komentarz...

  Użytkownik: Data dodania:
  Link do pobrania:
  Komentarz:

  Historia ostatnich odwiedzin: