Forum

Widok wątków      Posty-chronologicznie


Nowy post:


Nowa jakość wrażeń w słuchowiskach Teatru PR
DamaPik 2009-09-11 18:33:09

Polskie Radio : Teatr : Aktualności
"Nowa jakość wrażeń w słuchowiskach Teatru PR"

Już 27 września rozpoczniemy w Programie I nadawanie słuchowisk z cyklu Wielka Klasyka. Dla słuchaczy mamy prawdziwą gratkę - słuchowiska tego cyklu będzie można odbierać w systemie przestrzennym. Rozpoczynamy emisją słuchowiska wg dramatu "W małym dworku" Witkacego w reżyserii Krzysztofa Kolbergera.

"Dwa magiczne słowa ”surround sound” stały się w ostatnich latach synonimem ogromnego sukcesu, jaki odnieśli światowi producenci urządzeń do zapisu i odtwarzania dźwięku w warunkach domowych i na użytek profesjonalny. Trudno dziś sobie wyobrazić nowoczesną salę kinową bez możliwości odtwarzania dźwięku w systemie przestrzennym – surround sound; na płytach DVD ścieżki dźwiękowe filmów również są nagrane w tym systemie, a liczne stacje telewizyjne emitują filmy wraz z dźwiękiem przestrzennym – wielokanałowym. Coraz więcej gospodarstw domowych ma możliwość odbioru programów radiowych i telewizyjnych metodą cyfrową, umożliwiającą także odbiór dźwięku w systemie surround sound.

System wielokanałowy jest przyszłością radia, może powiększyć jego audytorium, stwarza nowe niewyobrażalne możliwości dla form artystycznych. Jestem przekonany, że metoda wielokanałowej realizacji nagrań słuchowisk to historyczna szansa nadania tej formie nowego wymiaru artystycznego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy, Teatr Polskiego Radia podejmuje pionierskie przedsięwzięcie w historii polskiej radiofonii.

W cyklu Wielka Klasyka (kontynuacja ubiegłorocznego cyklu Klasyka Polskiego Dramatu, poszerzonego o literaturę światową) nadawanym w Programie I w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, od 27 września br., emitowane będą po godz. 21 słuchowiska zrealizowane techniką wielokanałową. Oznacza to, że słuchacze Polskiego Radia na falach UKF-FM lub na platformie Cyfra +, dysponujący zestawem kina domowego z włączonym dekoderem odbioru DOLBY PRO LOGIC II, będą mogli w pełni doświadczyć przestrzennych wrażeń estetycznych. Mamy nadzieję na wzrost satysfakcji naszych słuchaczy, na poszerzenie grona miłośników Wielkiej Klasyki na antenie Polskiego Radia.

Będziemy wdzięczni za podzielenie się wrażeniami drogą mailową: teatr@polskieradio.pl."

Andrzej Brzoska, Z-ca Głównego Reżysera Teatr PR, reżyser dźwięku w Teatrze PR