Forum

Widok wątków      Posty-chronologicznie


Nowy post:


Gdzie jest "Słuchacz"?
Słuchacz 2009-06-13 00:10:20

No, nie można mówić, że Jedynka i Trójka nadają poniżej wszelkich standardów (przynajmniej nie to było moją intencją). Po prostu nadają marnej klasy sygnał jak na rozgłośnie publiczne (osobiście wolę określenie "narodowe", bo publiczne to są...).

Lucjan_bohme 2009-06-12 21:20:17

Jeżeli już internetowa Jedynka i Trójka są w jakości poniżej wszelkich standardów, to jeśli chodzi o Dwójkę.... po nagraniu słuchowiska można go "wrzucić" do lepszego programu obróbki dźwięku i nałożyć na siebie kilka ścieżek stereo. Najprostszym programem i bardzo dobrym jest Audacity. "Nałożyć to znaczy ten sam fragment ustawić w dwóch, czterech lub ośmiu ścieżkach stereo.... O wiele lepiej. Jakość napewno lepsza niż w nagraniach audio na CD.

Bartosz 2009-06-12 11:21:02

No to znalalem nagrywarke z 'budzikiem' (zobacz dwa posty do tylu) troche skomplkowana w obsludze ale po chwili zabawy wszystko powinno byc jasne dla zadedykowanych (?!) uzytkownikow. Program nie jest free - po download powinno sie go uzywac nie dluzej niz 30 dni, jezeli uzytkownik nie decyduje sie na zakup to wtedy powinien program wymazac z komputera - lub inaczej "proszony jest o delete programu". Warto sprobowac - link ponizej (przekopiuj i wklej do przegladarki) i zrob download.

http://www.reaper.fm/download.php

wybierz wersje ==> Windows (4.4MB installer)

Po lewej stronie jest na oknie "Reaper.fm/download.php" jest link do instrukcji obslugi (po angielsku ?! - klaniaja sie tu automatyczne tlumacze/programy) w malym czarnym okienku (do download) jak ponizej:

REAPER User Guide (14MB PDF)

- 416 stron - Powodzenia!

PS. reaper moze byc zainstalowany poza komputerem np na kluczu USB - jasne!
w manualu jest 'You can install REAPER on a USB flash device, or other external drive' - easy!!!'

Reaper-em mozna tez 'obrabiac' nagrania ....

Słuchacz 2009-06-12 09:32:41

Z przykrością muszę Was poinformować, że nie jestem w posiadaniu żadnego z niżej wymienionych tytułów słuchowisk.

JanuszL ma rację o tyle, że przesyłanie strumienia netowego na poziomie 64 kbps (w przypadku Jedynki i Trójki) oraz 128 kbps (w przypadku Dwójki) - przez Radio Narodowe! - to wstyd i mizeria. I niewiele tu pomaga podwyższanie jakości próbkowania sygnału do 48 kHz.

Dla porównania podam, że węgierskie "MR3 - Bartok Radio" nadaje sygnał 128, 256 i 320 kbps (MP3) a "Cesky rozhlas D-dur" - 128 i 256 kbps (OGG).

Natomiast "szmery" w odbiorze prawdopodobnie wynikają z jakiś lokalnych przyczyn, jak to sugeruje Bartosz.

Bartosz 2009-06-12 02:49:53

JanuszL!

Twoje klopoty z nagrywaniem 'szmerowym' moga byc wynikiem zaklocen na lini (jakie masz polaczenie?), jakoscia/bledem karty dziwekowej w Twoim komputerze, interferencja czegos pracujacego obok lub nie daleko Twojego komputera (np telewizor, maszyna, radio, transformator, piecyk elektryczny itp). Z zasady jakosc radia internetowego jest CD (digital). Jeszcze jedna przyczyna moze byc proces zamiany nagrania w format mp3 - w zaleznosci od programu i/lub doboru parametrow (np. zbyt niski bit rate, brak normalizacji) mozna otrzymac rozne jakosci nagrania.

Ja slucham radia internetowego na Antypodach - i jakosc jest super. Nie nagrywam choc powinienem bo nie mam nagrywarki z 'budzikiem' tzn. takiej ktora moze aktywowac i konczyc nagranie o okreslonym czasie (CZY KTOS MA? tzn CZY MA ADRES/LINK SKAD MOZNA ZROBIC DOWNLOAD). Zwykla nagrywarka jest OK do nagrywania 'jak leci' - ale ze 'radio gra jak ja spie' to przy nagrywaniu calonocnym jest kupa wycinania z przodu i tylu - i na to czas i zajecia codzienne nie pozwalaja,

Z mojego doswiadczenia: najlepiej nagrywac w formacie .wav i dopiero potem zamieniac w mp3 z co najmniej 128 bit rate. Bardo dobry i darmowy program do zamiany formatu wav <-> mp3 nazywa sie CDex i chociaz od kilku lat w formacie beta jest super. Link do download ponizej:

http://cdexos.sourceforge.net/?q=download

(zkopiuj i wklej do przegladarki)

wybierz:
CDex 1.70 (Beta 2)
Installer
Download for Windows NT series (NT, 2000, XP, Vista)

Cdex robi tez rip CD ale mozna tez robic zamiane wav <-> mp3 jakichkolwiek files w kopmuterze. Jezeli ktos ma problem jak ten program dziala prosze pytac - odpowiem!

Z radia internetowego mozna tez nagrywac bezposrednio w mp3 ale wtedy nie mozna juz podwyzszyc jakosci powyzej jakosci nagrania (nagranie mp3 jest ze stratami na wybrana kompresje, wav jest nagraniem pelnym).

W nastepnym post-cie (jezeli ktos chce) moge zalaczyc link do nagrywarki.

Pozdrawiam wszystkich nagrywajacych

PS. Kladzcie wszystkie odcinki/czesci sluchowisk w jeden 'zip' lub 'rar' bo to ulatwia download bez czekania - PROSZE!

januszL 2009-06-11 20:46:41

Słuchaczu, świetnie rejestrujesz nagrania. Też chciałbym mieć taki odbiór Dwójki. Proszę dodaj jeszcze "Gdzie jest ten tani kupiec". radio internetowe to nie jest najlepsza jakość. Niestety niektórzy nie mogą odbierać ani jedynki ani dwójki w dobrej jakości!!!!! Zgłaszam sprzeciw! Dwójka i Jedynka to jedne wielkie szmery!

Lucjan_bohme 2009-06-11 20:32:10

Słuchaczu, a nagrałeś może "Ja, Feuerbach" i "Iwonę, księżniczkę Burgunda" Bo tu jest tylko wersja z radia internetowego?

Słuchacz 2009-06-11 14:23:35

Kto mnie wołał?.... Czego chciał?.... Zebrałem się w com tam miał....

Jestem cały czas i tak sobie przemyśliwuję, że warto by może założyć tu nowy dział, który proponuję nazwać "Słuchowiska... inaczej". W tym dziale można by umieszczać informacje o reportażach, formach dokumentalnych i biograficznych, boć przecie to też słuchowiska, tyle, że... "inaczej" właśnie.

Co Wy na to?

Lucjan_bohme 2009-06-11 11:17:27

Słuchaczu, wracaj na nasze forum