Teatr Polskiego Radia

"Szepty rzeki"
Maja Margasińska i Wawrzyniec Kostrzewski

Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski
Emisja: 2020-12-12

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

mondieu
2021-02-07 21:39

download (link dostępny po zalogowaniu)

W ramach obchodów 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski chcemy Państwu przedstawić spektakl radiowy, którego tematyka dotyczy dziejów naszego miasta. Jest to pierwsze w historii słuchowisko, w którym akcja rozgrywa się w Bydgoszczy. Dźwięki miasta i nieodłączny szum rzeki są wyjątkowym tłem dla poetyckiej, opartej na faktach opowieści, splatającej los bohaterów z historią rodzącej się bydgoskiej niepodległości.
Inspiracją do powstania scenariusza była Barka Lemara cumująca przy nabrzeżu Brdy – symbol ważnej historii miasta związanej z kulturą ludzi wody. Uchylimy rąbka tajemnicy i zdradzimy, że akcja wydarzeń przeniesie nas w czasie do lat 20. XX wieku, kiedy to bydgoski port rzeczny był jednym z najważniejszych punktów międzynarodowej trasy wodnej z Berlina do Gdańska, Białorusi i miast południa Polski.
U progu odzyskania niepodległości miały tu miejsce tajemnicze zdarzenia, które opowiemy z perspektywy Hildy, kilkuletniej dziewczynki żyjącej wraz z rodziną na barce. W oczach dziecka odbije się nie tylko wielokulturowa Bydgoszcz tamtych lat, ale również dramatyczna historia bohaterów, którzy postanowili wziąć na siebie odpowiedzialność za przyszłe losy miasta z górującą nad nim wieżą z ognia i kamienia. Jest to opowieść, gdzie fikcja miesza się z faktami, poezja z głosami miasta, noc z dniem i ogień z wodą. Szepty rzeki niosą historie, których warto wysłuchać i ocalić od zapomnienia

Reżyseria – Wawrzyniec Kostrzewski
Muzyka – Piotr Salaber
Realizacja dźwięku – Maciej Kubera
Produkcja – Paweł Kranc

Występują:
Dominika Kluźniak – Hila
Olga Sarzyńska – Maria
Przemysław Stippa – Jan
Grzegorz Pawlak – Strażnik
Krzysztof Szczepaniak, Szymon Kuśmider – Celnicy

Emisja: 07.02.2021, PR Program 1, 44100 Hz, 192 kbps, Stereo

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: