Zychowicz - wiara powstańców w pomoc sowietów obciąża dowództwo AK
KLC
"Bawił się architekturą". Szaleństwa wyobraźni Gaudiego
KLC
"Europa przegapiła szansę na chrześcijańskie Chiny"
KLC
"Księga Wyjścia" - marzec ‘68
KLC
"Pamięć świata" - musimy chronić to, co płonie zbyt łatwo
KLC
"Stalin nie mógł działać sam"
KLC
'Demokracja ateńska to wynik pewnych przypadków'

kagraz66
2016-07-10 20:43

download (link dostępny po zalogowaniu)

"Szpiedzy to ludzie o wyjątkowym talencie do błędnego zapamiętywania faktów z przeszłości" - czytamy w książce Bena Macintyre'a, która była punktem wyjścia do dyskusji w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".

"Chłopcy, jesteście bardzo zdolni, rzucajcie swoje poglądy lewicowe, stańcie się prawicowcami natychmiast i postarajcie się wniknąć w struktury rządowe, zajmując jak najwyższe stanowiska" – mówił oficer Otto Arnold Deutsch, główny werbownik nowych agentów sowieckiego wywiadu, który stworzył słynną "piątkę z Cambridge".

Jednym z jej członków był Kim Philby - historyczny szpieg, bohater książki "Szpieg wśród przyjaciół" Bena Macintyre'a.

- Dla Kima Philby'ego czymś wielkim było popieranie komunizmu i zdrada systemu klasowego, dość mocno zhierarchizowanego w Wielkiej Brytanii, podzielonej na ludzi biednych, średnich i bogatych. Z tą segregacja klasową Philby się nie zgadzał - opowiadał w audycji prof. Mirosław Minkina.

- Aby zostac szpiegiem, trzeba być miejscowionym już w tym środowisku. To osoby, które rokują powodzenie, psychologiczne, bo umieszczenie osoby z zewnątrz jest mało prawdopodobne - dodawał dr Marek Szopski.

Goście: prof. Mirosław Minkina (profesor nadzwyczajny, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach) i dr Marek Szopski (starszy wykładowca w Zakładzie Kultury Krajów Anglosaskich Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: